Roszczenia od pracowni projektowej

Pracownie projektowe mogą zajmować się różnego rodzaju zleceniami. Mogą być to projekty dotyczące:

Pracownie projektowe mogą zajmować się różnego rodzaju zleceniami

Autor zdjęcia: Jesse Varner

Niezależnie jednak od tego, w czym dana pracownia się specjalizuje, konieczne jest by jakość wykonywanych przez nią usług była na możliwie jak najwyższym poziomie.

Błąd w projekcie

Niestety, projekty wykonują ludzie, a ludzie czasem popełniają błędy. Pomyłki zdarzają się nawet najlepszym i najbardziej starannym pracownikom, nie oznacza to jednak, że należy przejść nad tym do porządku dziennego, uznając to za pewnego rodzaju regułę. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza, że konsekwencje takich pomyłek mogą być bardzo dotkliwe i przykre w skutkach. Zdarzyć może się przecież tak, że źle zaprojektowana instalacja pęknie, zalewając wykończone już wnętrze. Koszt usunięcia takiej awarii może być horrendalny. To nie jednak w porównaniu z sytuacją, w której ucierpią ludzie. W taki wypadku odszkodowania, które musi wypłacić pracownia projektowa są horrendalnie wysokie.

Przed koniecznością jego wypłaty ratuje jednak ubezpieczenie pracowni projektowej (więcej o ubezpieczeniu tutaj: https://architekci.iexpert.pl/oc-nadwyzkowe-pracowni-claims-made/), które sprawia, że do pewnej określonej sumy (suma gwarancyjna polisy), odpowiedzialność przejmuje na siebie ubezpieczyciel. Jeśli jednak zdarzy się tak, że kwota roszczeń przekracza sumę polisy, wówczas pracownia odpowiada majątkiem własnym.